Szkoła Podstawowa w Głoskowie

im. Tadeusza Kościuszki

Opieka w oddziale przedszkolnym

Zajęcia opiekuńcze w przedszkolach od 6 maja

 • Przygotowujemy przedszkola do uruchomienia zajęć opiekuńczych

 • Dyrektorzy do poniedziałku 4.05 zrobią diagnozę zapotrzebowania na miejsca

 • Szczegóły dotyczące funkcjonowania przedszkoli zostaną umieszczone 5 maja na stronie Gminy Piaseczno a także na każdej ze stron internetowych poszczególnego przedszkola.

24 kwietnia została podjęta przez rząd decyzja o przedłużeniu zamknięcia przedszkoli i szkół do 24 maja. W komunikacie z dnia 29 kwietnia przedstawiono II etap łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem, który daje jednak możliwość uruchomienia przedszkoli oraz żłobków od 6 maja w reżimie sanitarnym.

- Zdajemy sobie sprawę, że część z rodziców znajduje się w trudnej sytuacji, gdyż musi wrócić do pracy. Chcemy im to ułatwić, dlatego skorzystamy z możliwości i przygotujemy nasze placówki na przyjęcie tych dzieci, dla których rodzice nie mogą zorganizować opieki – mówi Burmistrz Daniel Putkiewicz.

Diagnoza zapotrzebowania

W pierwszym kroku dyrektorzy gminnych przedszkoli zrobią rozeznanie jakie jest zapotrzebowania i dla ilu dzieci należy zorganizować zajęcia opiekuńcze. Po analizie podjęta zostanie decyzja o ilości uruchomionych oddziałów od 6 maja. Wytyczne Ministerstwa Edukacji są rygorystyczne, a zorganizowanie zajęć opiekuńczych w sposób bezpieczny dla dzieci i personelu zostało scedowane na Dyrektorów oraz organ prowadzący. – To dla nas wielkie wyzwanie, a czasu na organizację mamy niewiele – mówi Hanna Kułakowska-Michalak, I Zastępca Burmistrza.

Procedury bezpieczeństwa

Opracowane już zostały procedury bezpieczeństwa, które będą obowiązywać we wszystkich gminnych placówkach:

 • Przed wejściem do obiektu zostaną umieszczone dozowniki do dezynfekcji rąk.

 • Każdego dnia wszystkie dzieci i pracownicy przy wejściu będą mieli mierzoną temperaturę. W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury dziecko nie będzie przyjęte do przedszkola.

 • Będziemy starali się aby zajęcia były prowadzone w sposób zapewniający dzieciom bezpieczeństwo.

 • Z sal zostaną usunięte przedmioty i zabawki których nie można skutecznie zdezynfekować.

 • Pracownicy obsługi oraz nauczyciele zostaną zapatrzeni w środki ochrony osobistej.

Nie ma jeszcze konkretnych wytycznych dotyczących zasad przebywania dzieci w przedszkolach i zasad bezpieczeństwa na stronach rządowych.

Pytania i dylematy

- Procedura, procedurą, mamy jednak wiele obaw i rozterek – nie ukrywa wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Jak w przypadku 3-5 latków zachować pomiędzy dziećmi nakazane odległości? Co z używaniem sprzętów i zabawek? Jak często je dezynfekować i w jaki sposób robić to skutecznie? Po każdy wzięciu przez dziecko do ręki, czy na koniec dnia? Czy jesteśmy w stanie skutecznie zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom? – Te pytania zadają sobie pewnie wszyscy – mówi wiceburmistrz.

Apel do Rodziców

 • Jeśli Twoje dziecko będzie korzystać z zajęć opiekuńczych pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest przyprowadzenie do placówki dziecka zdrowego – bez jakichkolwiek objawów chorobowych.

 • Jeśli w domu, w rodzinie jest osoba przebywająca na kwarantannie nie przyprowadzaj nawet zdrowego dziecka do placówki.

 • Zaopatrz dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust.

 • Wyjaśnij dziecku aby nie zabierało do palcówki żadnych niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.

 • Naucz i przypominaj dziecku o zasadach unikania dotykania oczu, nosa i ust, mycia rąk, niepodawania ręki na przywitanie, nieprzytulania się do Wychowawczyń oraz kolegów i koleżanek.

- Raz jeszcze chciałabym zwrócić Państwa uwagę i podkreślić, że do przedszkola powinny przyjść tylko te dzieci, którym rodzice nie mogą w żaden sposób zapewnić opieki. To dla dobra nas wszystkich. Wiem od wychowawców, że tęsknią za spotkaniami z dziećmi, jednak naszym priorytetem jest przede wszystkim Wasze i Nasze bezpieczeństwo – podkreśla Hanna Kułakowska-Michalak.

Przedszkola „upublicznione” i niepubliczne

Gmina Piaseczno nie jest organem założycielskim dla tych placówek, wobec tego dyrekcja w porozumieniu z organem prowadzącym każdej placówki będzie samodzielnie podejmowała decyzje na jakich warunkach będzie uruchomiona placówka.
 

Żłobki

Gmina Piaseczno nie jest ich organem założycielskim, dlatego dyrekcja każdej placówki z osobna będzie samodzielnie podejmowała decyzje czy jest gotowa na jej uruchomienie.

 

Wytyczne GIS, MZ i MEN w związku z otwarciem przedszkoli

https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-dla-przedszkoli

Dane adresowe

Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszkiw Głoskowie

ul. Millenium 76
05-503 Głosków
tel/fax: 22 757 81 95

e-mail: spgloskow@poczta.onet.pl

Mapa dojazdu

Sekretariat

Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach:  7.30 - 16.00

Beata Szkudlarek
Joanna Turek

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.