5. Spotkanie koordynatorów Erasmus+ - 26 listopada 2024
26 listopada 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Noblistów Polskich w Lesznowoli odbyło się spotkanie koordynatorów projektów Erasmus+ ze szkół z sąsiednich gmin. Wydarzenie poświęcone było wymianie doświadczeń, integracji oraz współpracy w ramach realizowanych projektów.
Uczestnicy dzielili się swoimi sukcesami i wyzwaniami, uzyskiwali odpowiedzi na najbardziej frapujące pytania, a także omawiali najlepsze praktyki związane z organizacją wymian uczniowskich i tworzeniem nowych inicjatyw edukacyjnych. W spotkaniu panowała świetna atmosfera, sprzyjająca inspirującym rozmowom i nawiązywaniu współpracy między placówkami.
Wydarzenie było cenną okazją do pogłębiania wiedzy, integracji środowiska oświatowego oraz rozwijania projektów międzynarodowych, które wspierają nowoczesną edukację i wzmacniają współpracę między szkołami.
4. Erasmus Days - 17 października 2024
W październiku odbyły się Erasmus Days, organizowane przez trzy szkoły: w Mrokowie, Złotokłosie i Zalesiu Górnym. Nasza szkoła wzięła udział w wydarzeniu w Złotokłosie, gdzie szkołę reprezentowała szkolna koordynator Joanna Pawlak wraz z czworgiem uczniów.
Podczas spotkania podsumowano mobilności zrealizowane przez szkołę w Złotokłosie, podkreślając korzyści płynące z udziału w programie Erasmus+, takie jak rozwój kompetencji językowych, międzykulturowych i społecznych. Dla dzieci przygotowano także warsztaty, które w angażujący sposób promowały wartości edukacji międzynarodowej.
Wydarzenie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz wspólnego świętowania sukcesów programu Erasmus+.
3.Mobilność naszej szkoły - 18-23 marca 2024
W dniach 18–23 marca dwie nauczycielki Szkoły Podstawowej w Głoskowie, Joanna Pawlak i Ewa Florczyk, uczestniczyły w pierwszej mobilności w ramach gminnej akredytacji Erasmus+. Jako nauczycielki języka angielskiego i koordynatorki szkolnego programu Erasmus, wzięły udział w kursie metodycznym „ICT in the Classroom: Innovative Tools to Facilitate Students Learning, Collaboration and Creativity”, organizowanym przez Europass Teacher Academy w Walencji, Hiszpanii. Udział w kursie metodycznym był częścią realizacji celu 2 założonego przez naszą gminę.
Podczas sześciodniowego kursu, wspólnie z uczestnikami z Austrii, Niemiec, Bułgarii i Włoch, nauczycielki brały udział w zajęciach praktycznych, podczas których zakładano wirtualne klasy, projektowano lekcje oraz testowano innowacyjne narzędzia edukacyjne. Pracowały z programami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, takimi jak Perplexity, Eduaide, Poe, Twee, Thinglink, Character AI, a także aplikacjami do tworzenia interaktywnych materiałów, np. Meme Generator, Dialogo i ElsaSpeak. Dużą część warsztatów poświęcono również integracji gier w edukacji, które przyczyniają się do zwiększenia zaangażowania i motywacji uczniów.
Program kursu obejmował także planowanie lekcji opartych na quizach, grach edukacyjnych oraz narzędziach wspierających kreatywność i współpracę wśród uczniów, takich jak Padlet czy Trello. Kurs zakończył się wręczeniem certyfikatów uczestnictwa oraz udziałem w kulturalnych atrakcjach Walencji. Mobilność została zrealizowana dzięki funduszom z akredytacji gminy Piaseczno i stanowiła ważny krok w rozwoju kompetencji cyfrowych nauczycieli.
2. Konferencja w Zalesiu Górnym - 7 luty 2024
7 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym odbyła się konferencja „Projekty międzynarodowe – możliwość czy konieczność nowoczesnej edukacji” w ramach Akredytacji Erasmusa Gminy Piaseczno. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 osób, w tym dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie, a także przedstawiciele władz samorządowych.
Konferencja rozpoczęła się podsumowaniem pierwszego roku Akredytacji, przedstawionym przez Monikę Sochacką-Kukiełkę. Uczestnicy poznali przykłady projektów realizowanych w lokalnych placówkach, takich jak Erasmus+ i eTwinning, oraz możliwości, jakie te programy oferują. Inspirujące wystąpienia wygłosili m.in. himalaista Piotr Cieszewski, który podkreślał rolę projektów w rozwoju, oraz Marta Blauth, która omówiła wpływ działań międzynarodowych na rozwój kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli.
W drugiej części odbyły się warsztaty dla nauczycieli prowadzone przez przedstawicielki FRSE oraz pracowników placówek, a uczniowie uczestniczyli w motywującym spotkaniu z Piotrem Cieszewskim. Goście mogli również zwiedzać stoiska projektowe przygotowane przez dziewięć placówek z gminy i powiatu.
Konferencja umożliwiła wymianę doświadczeń i promocję projektów międzynarodowych, podkreślając ich znaczenie dla nowoczesnej edukacji. Wydarzenie zrealizowano dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów oraz wsparciu lokalnych instytucji.
1. Akredytacja Gminy Piaseczno
Gmina Piaseczno uzyskała akredytację w ramach programu Erasmus w obszarze edukacji szkolnej jako koordynator konsorcjum mobilności. Akredytacja została przyznana na lata 2021-2027. Wniosek, który uzyskał najwyższą ocenę, złożyła zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej w Zalesiu Górnym - Monika Sochacka- Kukiełka.
Głównym zadaniem konsorcjum jest wsparcie placówek edukacyjnych w przystępowaniu do programu Erasmus+ oraz pomoc w realizacji działań.
Dzięki akredytacji Erasmus+ wszystkie placówki oświatowe, nad którymi pieczę sprawuje Gmina Piaseczno, zyskają możliwość uczestniczenia w projektach mobilności edukacyjnej.
Więcej informacji o programie: erasmusplus.org.pl