Szkoła Podstawowa w Głoskowie

im. Tadeusza Kościuszki

Uczucia

Czym są

Uczucia są bardzo ważną i potrzebną częścią naszego życia. Dzięki nim przygotowujemy się do tego, by poradzić sobie w różnych sytuacjach, jakie przynosi codzienne życie.

Uczucia mogą nam pomóc rozwiązać jakiś problem, unikać niebezpieczeństwa, poprosić o pomoc albo zmotywować do stawienia czoła nowej sytuacji.

Tak więc uczucia mogą przyczynić się do poprawy naszych relacji z otoczeniem oraz z samym sobą.

Kiedy kontrolujemy nasze uczucia, wszystko działa idealnie. Problem jest wtedy, gdy nasze emocje płatają nam figla. Może się tak zdarzyć, kiedy pojawiają się one w nieodpowiedniej chwili, kiedy są bardzo intensywne albo trwają zbyt długo.

 

Czym jest uczucie?

Uczucie jest procesem rozpoczynajacym sie wtedy, gdy mamy do czynienia z sytuacją, która wywołuje zmianę w naszym organizmie. Tę zmianę możemy odczuwać jako coś przyjemnego (coś dobrego) albo jako coś nieprzyjemnego (niebezpieczeństwo albo ryzyko). W każdym razie uczucie uruchamia w nas pewne reakcje lub zmiany fizyczne, których zadaniem jest kontrolowanie sytuacji.

 


 

--- Reakcje i zmiany fizyczne w ciele

 

 

Kiedy towarzyszy nam jakieś uczucie, ciało się zmienia, coś w nas się porusza. Ten wewnętrzny ruch może wywołać reakcje i zmiany fizyczne, które będą się różniły w zależności od uczucia, jakiego doświadczamy, od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, i od tego jacy jesteśmy.

Zaczynamy:

Rozszerzone źrenice- Czarne kółka w środku naszego oka się powiększają, robi się duże jak kulka.

Bladość- inną reakcją ciała jest nagła bladość, czasem nasza skóra robi się blada jak śnieg.

Przyspieszone bicie serca- serce zaczyna bić szybko i mocno jak bęben. Czujemy, jakby chciało wyskoczyć z piersi.

Przyspieszony oddech- szybciej wdychamy i wydychamy powietrze. Wyglądamy jak wielki balon, który na zmianę napełnia się powietrzem i je wypuszcza.

Drżenie- nasze ciało zaczyna drżeć. Czujemy się jak galaretka trzęsąca się na talerzu.

Pocenie- czujemy, że nasze czoło pachy, plecy i stopy robią się wilgotne. Pocimy się jak mysz.

Włosy stają dęba- owłosienie na ciele się podnosi i dostajemy tak zwanej gęsiej skórki.

Ziewanie- otwieramy szeroko buzię, pokazując migdałki. Wdychamy powietrze i powoli je wypuszczamy.

Kaszel- zaczynamy kaszleć, chociaż nie jesteśmy przeziębieni. Kiedy kaszlemy, nagle wypuszczamy powietrze, jakby pękał balon, a czasem nawet ryczymy jak lew.

Wzdychanie- głęboko nabieramy powietrza, a kiedy je wypuszczamy wydajemy dźwięk podobny do aaaaaach.

Jąkanie- słowa są niesforne, plączą język i wychodzą z ust, jakby się potykały.

Swędzenie- czujemy, jakby po naszym ciele biegała cała armia mrówek. Dlatego wszystko nas swędzi: głowa, za uszami, ręka, noga, palce u stóp... a im mocniej się drapiemy, tym bardziej swędzi.

Czerwienienie się- czujemy, że robi nam się gorąco i mamy wypieki na twarzy. Jeśli w pobliżu jest lusterko, możemy się przekonać, że jesteśmy czerwoni jak burak.

acz- nasze oczy napełniają się łzami, które spływają po twarzy jak po zjeżdżalni. Można płakać z radości, ze smutku albo ze złości.

Ból brzucha- boli nas żołądek, jakbyśmy zjedli kosz czereśni, a tak naprawdę nie spróbowaliśmy ani jednej. To nie przez jedzenie czujemy się źle, tylko z innego powodu.

Niespokojne nogi- nasze nogi nie przestają się poruszać, nawet gdy siedzimy. Chodzą tam i z powrotemi z jednej strony na drugą , jakby były nakręcone.

Kichanie- wyrzucanie powietrza , które wychodzi ustami i nosem. Mogą mu towarzyszyć smarki i ślina.

 

--- Uczucia pozytywne i uczucia negatywne

Uczucia można podzielić na te pozytywne: radość, miłość i zaskoczenie ( bo czasem bywa przyjemne) i negatywne: smutek, złość, strach, zazdrość, zawiść, wstyd, wstręt i zaskoczenie ( bo czasem bywa nieprzyjemne).

Zgadzacie się?

To oczywiste, że uczucia na liście "pozytywnych" to te, które sprawiają, że czujemy się dobrze, którymi chcemy się cieszyć i dzielić z innymi.

Natomiast uczucia umieszczone na liście "negatywnych" to te, które sprawiają, że czujemy się źle ( my albo osoby z naszego otoczenia) i których chcelibyśmy unikać.

Ale... UWAGA!Czy byłoby właściwe być zawsze radosnym? Czy byłoby właściwe nigdy nie czuć strachu?

Odpowiedź brzmi NIE


 

Są takie sytuacje, w których bycie zadowolonym byłoby niodpowiednie. Na przykład kiedy gubimy coś, co jest dla nas ważne, w naturalny sposób odczuwamy smutek i byłoby dziwne, gdybyśmy się wtedy cieszyli.


 

Z drugiej strony uczucia, które zaliczyliśmy do negatywnych, bardzo często są pożyteczne i potrzebne. Na przykład strach chroni nas przed sytuacjami, które mogą być niebezpieczne, jak zbliżenie ręki do gniazda pszczół.


 

Wyobraźmy sobie, że przygotowujemy ciasto, czego potrzebujemy.

Składniki:

  • mąka

  • cukier

  • drożdże

  • jajka

  • oliwa

  • sól


 

Wszystkie te składniki, dodane w odpowiednich proporcjach, w rezultacie dadzą pyszne ciasto. Możemy oczywiście zmienić nieco proporcje według własnych upodobań, ale jeśli dodamy czegoś za dużo albo za mało, wtedy ciasto się nie uda.

Szczypta soli nada ciastu szczególny smak, ale jeśli wspypiemy jej za dużo, będzie za słone. Odpowiednia ilość mąki sprawi, że nasze ciasto zrobi się sprężyste, ale jeśli dodamy jej za dużo, wyjdzie nam twarde jak kamień.

Uczucia są jak składniki ciasta: we właściwych proporcjach i w obrębie pewnych granic mogą być właściwe i potrzebne, żeby wszystko układało się harmonijnie.

Ostatecznie wszystkie uczucia mogą okazać się dla nas "pozytywne" w zależności od sytuacji i odpowiedniej intensywności. A więc na przykład:

  • smutek może zachęcić nas do poproszenia o pomoc,

  • złość może sprawić, że będziemy się domagać czegoś, co uważamy za słuszne,

  • strach może uchronić nas przed niebezpieczną sytuacją,

  • zawiść może spowodować, że będziemy doceniać bliskie nam osoby i się o nie troszczyć,

  • zazdrość może nam pomóc stać się lepszymi albo bardziej o siebie zadbać,

  • wstyd uniemożliwi nam niewłaściwe zachowanie w konkretnych sytuacjach,

  • wstręt powstrzyma przed zjedzeniem zepsutego jedzenia,

  • zaskoczenie może nas ostrzec i sprawić, że zareagujemy na zbliżające się niebezpieczeństwo.


 

Wszystkie uczucia mogą także okazać się "negatywne", nieodpowiednie i szkodliwe. Będzie tak wtedy, gdy trwają zbyt długo albo są za bardzo intensywne.


 

---Uczucia

W tym miejscu odnajdziesz emocje, które pojawiają się w naszym życiu : złość, smutek, radość, strach, zazdrość, zawiść, zaskoczenie, wstyd, wstręt, miłość....


 

--- Sposób na ....

 

 

Część praktyczna, poznasz tutaj sposoby, które pomogą Ci je kontrolować i regulować emocje, gdy poczujesz, że sprawy wymykają Ci się z rąk.

Ważne jest, abyć nauczył się rozpoznawać uczucia nie tylko u siebie, lecz także u osób, które Cię otaczają.

Informacje zaczerpnięte z książki "Uczuciometr inpektora krokodyla" S.Isernp { margin-bottom: 0.21cm; so-language: zxx } a:link { so-language: zxx }

Dane adresowe

Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszkiw Głoskowie

ul. Millenium 76
05-503 Głosków
tel/fax: 22 757 81 95

e-mail: spgloskow@poczta.onet.pl

Mapa dojazdu

Sekretariat

Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach:  7.30 - 16.00

Beata Szkudlarek
Joanna Turek

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.